• Nowości
  • Polecamy

Wyniki konkursów

Konkurs "Sowa mądra głowa"

Konkursy "Sowi las" i "Sówka mądra główka"

Metody badań i ochrony sów (red. R. Mikusek)
"Metody badań i ochrony sów"
(red. R. Mikusek)
do nabycia w siedzibie
Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych


Free PageRank Checker


Witrynę odwiedziło: osób
płomykówka - rys. M. Skakuj

Płomykówka


Tyto alba (Scopoli, 1769)Dorosłe: Sowa średniej wielkości, smukła, jasna sowa o długich nogach, wielkość dużego gołębia (33-40 cm). Rozpiętość skrzydeł 85-98 cm. Charakte-rystyczna biała, sercowata szlara, czarne oczy oraz cielisty dziób otoczone rdzawymi piórami. Dymorfizm płciowy wyrażony nieznacznie w upierzeniu, jednak trudny do zauważenia w terenie: samica jest ciemniejsza i posiada silniejsze kropkowanie spodu ciała. Samiec podgatunku guttata (gniazdujący w Polsce) ma spód ciała płowożółty, samica natomiast rdzawo-płowożółty. Na tym tle występują czarne lub biało-czarne kropki. Wierzch ciała ciemnopopielaty z biało-czarnymi kreskami na pokrywach skrzydłowych.
Samiec nominatywnego podgatunku alba (Europa zach. i pd.) jest jednolicie biały od spodu. Małe plamki ograniczone są tylko do boków ciała. Wierzch ciała jaśniejszy od ptaków z podgatunku guttata. Samica od spodu jest kremowa, intensywnie plamkowana. Różnica pomiędzy samcem a samicą wyrażona jest dodatkowo w masie ciała, szczególnie w okresie lęgowym, choć generalnie wymiary te nachodzą na siebie.


Młode: u piskląt występują dwie generacje jednego rodzaju białego puchu (neoptile) ? wyjątek u sów. Świeżo opierzone ptaki, tuż po wylocie z gniazda posiadają jeszcze resztki puchu wokół karku, ud i goleni. Ze względu na brak mesoptili po ich utracie są nierozróżnialne od ptaków dorosłych, dłużej zachowując jedynie ciemny dziób.


W locie: długie skrzydła zaokrąglone na końcu. Lot wolny, z głębokimi uderzeniami. W trakcie lotu nogi często opuszczone.Płomykówka w locie - rys. M. Skakuj, T. Zając
Płomykówka - sylwetka w locie

Gatunki podobne: uszatka, uszatka błotnaautor: Barbara DrausSponsorzy projektu

Projekt dofinansowano ze środków:
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

oraz
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie